Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,5 procenta z 2,6 procenta ve 4. čtvrtletí loňského roku. Vyplývá to z předběžného odhadu hrubého domácího produktu, který zveřejnil naposledy Český statistický úřad (ČSÚ). Mezičtvrtletně se HDP zvýšil o půl procenta a přesně takový vývoj analytici odhadovali. Podle nich je výkon české ekonomiky stále velmi dobry, také v celoevropském kontextu.
Podle odboru národních účtů ČSÚ zahraniční poptávka a spotřeba domácností hrály největší roli v růstu české ekonomiky v tomto období. Nejvíce se k tomu měli přičinit zpracovatelský průmysl, ale také i stavebnictví nebo některé typy služeb. Někteří analytici vnímají takovou strukturu vývoje ekonomiky jako překvapivou, zejména konstatování ČSÚ o skvělém výkonu zpracovatelského průmyslu, protože slabý vývoj produkce na začátku letošního roku naznačoval něco úplně jiného.
Různé instituce předpovídají, že pohyby HDP za celý rok budou se pohybovat v rozmezí 2,4 až 2,9 procenta, přičemž tu největší hodnotu odhaduje pouze Mezinárodní měnový fond. Pokud jde o příští rok, tak v tomto případě prognózuje se růst 2,3 – 2,8 procenta (podle České národní banky bude to právě ta nejvyšší částka).
Můžeme také pozorovat růst zaměstnanosti – ta byla v prvním čtvrtletí o půl procenta vyšší než loni. Celkový meziroční růst činil 1,4 procenta. Počet zaměstnaných osob opět dosáhl historického maximum od roku 1993.
V poslední době česká ekonomika zažila svůj největší růst v období mezi polovinou roku 2017 a začátkem roku 2018 (až 5,1 procenta, pak 4,2). I když současně je to 2,7% neznamená to, že naši ekonomice se daří špatně. Je stále lepší než u českých sousedů, třeba Německa, kde ekonomický růst je třikrát menší (hrubý domácí produkt vzrostl tam pouze o 0,7 procenta).
Podle různých průzkumů je i celkový evropský ekonomický růst zřetelně pomalejší než český. Instituce Eurostat tvrdí, že růst hrubého domácího produktu činil v 19 zemích eurozóny jenom 1,2%, (takže na dvakrát méně než v Česku) zatímco v celé Evropské Unii 1,5 procenta.